Jakie są najczęściej spotykane składniki kosmetyków naturalnych część 1
GlossyMe, 26 czerwiec 2019
W tym oraz w następnym wpisie chcemy przedstawić podział kosmetyków naturalnych ze względu na pochodzenie składników oraz w każdej z kategorii opisać najpopularniejsze składniki. Dziś zajmiemy się kosmetykami pochodzenia roślinnego, w kolejnych częściach ziołami, olejami oraz składnikami pochodzenia zwierzęcego oraz mineralnego.
Pierwszą grupą najpopularniejszych składników kosmetyków naturalnych są składniki pochodzenia roślinnego. Na potrzeby tego bloga pominiemy składniki używane w ziołolecznictwie oraz do przygotowywania olejów, które również są składnikami roślinnymi, ale o nich opowiemy później.
Jakie są najczęściej spotykane składniki kosmetyków naturalnych - aloes
Biorąc pod uwagę alfabet, a być może tradycję stosowania, warto na początku przyjrzeć się aloesowi. Aloes od wieków służy do łagodzenia podrażnień, pielęgnacji skóry problematycznej, trądzikowej, skóry z bliznami i przebarwieniami ze względu na swoje kojące i gojące właściwości. Aloes nawilża i koi skórę. Jeśli mamy w domu prawdziwy aloes, możemy się po prostu posmarować jego liśćmi (tak robiły nasze babcie!).
Do delikatnej i codziennej pielęgnacji polecamy mydło aloesowo-ziołowe:

Natomiast do problematycznej skóry twarzy polecamy hydloat malinowo-aloesowy:

Jakie są najczęściej spotykane składniki kosmetyków naturalnych - len
Drugim składnikiem kosmetycznym, używanym od starożytności i tak oczywistym, że często na niego nie zwracamy uwagi, jest len. Nasiona lnu zawierają wiele składników aktywnych takich jak: olej (bogaty w kwas oleinowy, linolenowy i linolowy, fitosterole, witaminę E), śluzy, białka, błonnik, glikozydy, enzymy, flawonoidy, fitosterole, fitoestrogeny, witaminy: A, B, E i F, magnez, wapń, żelazo, cynk. Ekstrakt z nasion lnu bardzo często jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, a także wrażliwej, skłonnej do alergii. Ze względu na zawartość związków śluzowych i oleju posiada bardzo dobre właściwości nawilżające, łagodzące oraz kojące. Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, chroni jej naturalny płaszcz hydro-lipidowy oraz tworzy warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi np. alergenami. Dzięki obecności przeciwutleniaczy oraz fitohormonów opóźnia procesy starzenia się skóry, dlatego znajdziemy go również w preparatach przeciwzmarszczkowych.
Z naszego asortymentu możemy polecić proste, bezzapachowe i skuteczne mydło lniano-rumiankowe:

Jakie są najczęściej spotykane składniki kosmetyków naturalnych - skrzyp polny
Kolejnym popularnym u nas naturalnym składnikiem kosmetyków jest skrzyp polny. Jest to bogate źródło minerałów, zwłaszcza krzemu (5–10%). Dodatkowo znajdziemy w nim sole potasu, wapnia, fosforu i niewielkie ilości manganu. Skrzyp zawiera również flawonoidy, śladowe ilości alkaloidów, taniny, fitosterole, kwasy tłuszczowe (linolowy, oleinowy), kwasy krzemowe, kwas benzoesowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, witamina C, żywice, lignany. Krzem pomaga utrzymać odpowiednią ilość kolagenu oraz elastyny, pomagając zachować integralność strukturalną skóry. Dodatkowo taniny skrzypu działają ściągająco, co ogranicza utratę płynów i chroni przed uszkodzeniami zewnętrznymi, wspierając regenerację tkanek (gojenie) w przypadkach ran powierzchniowych i poparzeń. Skrzyp jest szczególnie polecany więc do kosmetyków o działaniu ujędrniającym i regenerującym. Dodatkowo pomaga w zachowaniu elastyczności naczyń krwionośnych.
Polecamy mydło ze skrzypem polnym:

Jakie są najczęściej spotykane składniki kosmetyków naturalnych - konopie
Ostatnim składnikiem, który chcielibyśmy tutaj omówić, ze względu na ich rosnącą popularność są konopie. Są to rośliny znane od tysięcy lat, jednakże przez nieodpowiednie skojarzenia praktycznie przez dłuższy czas nie mające dla nas większego zastosowania, więc musimy je odkryć na nowo. Konopie zawierają NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Zwłaszcza te z grup omega-3 oraz omega-6 są potrzebne zarówno naszej skórze, jak i włosom, a w konopiach stanowią aż 80% składu! Jednak to nie wszystko, bo właściwości konopi są także zasługą witamin: A, B, D, E oraz K, a także minerałów, protein, aminokwasów, fosfolipidów, fitosteroli, przeciwutleniaczy. Ta zawartość powoduje, że konopie przywracają skórze naturalne nawilżenie, odbudowują barierę hydrolipidową, wygładzają i upiększają skórę, przywracają jej młodość i ograniczają starzenie.
Oczywiście to nie wszystkie właściwości, więc zapraszamy do wypróbowania konopnego peelingu:
